Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny, gotówkowy lub chwilówkę z Ekspert Kredyt Katowice

Od czego zależy cena kredytu?

Niskie oprocentowanie, kuszące oferty kredytów kuszą coraz większą liczbę klientów. Prowadząc konsumpcyjny tryb życia Polacy chętnie sięgają po kolejne pożyczki. Z wielu powodów. Głównie pieniądze uzyskane w ten sposób przeznaczane są na wydatki bieżące, lub przyjemności. Są to często zobowiązania, z terminem spłaty nie przekraczającym trzech lat.

Co jest istotne, oprócz odsetek?

Przy kredytach należy zwrócić uwagę na to, co, oprócz uzyskanej kwoty, oddajemy bankowi, czyli dodatkowy koszt kredytu. Według ustawy o kredycie konsumenckim na koszt kredytu wpływa:
– płatność odsetkowa
– prowizje banku
– opłaty.

To, jak są one pobierane i na jakich zasadach pobierano powinno wynikać wprost z umowy kredytowej. Najczęściej jednak nikt z nas nie zwraca na te zapisy uwagi. Oczywiście banki zarabiają na udzielonych kredytach naliczając prowizje, marże i inne opłaty, które ponosi kredytobiorca ale jak, tego nikt do końca nie wie.

Zatem wyjaśnijmy! Wpływ na to, ile więcej będziemy musieli zapłacić bankowi uzależniony jest od kilku czynników. Po pierwsze bank może zaproponować lepsze warunki osobie, która jest wiarygodna i cechuje się pożądaną zdolnością kredytową. Jeżeli nasza historia kredytowa jest bardzo dobra, dochody i wydatki pozwalają na, w ocenie banku, regularne opłacanie ustalonych rat możemy liczyć na obniżenie kosztów kredytu.

Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość dodatkowych kosztów jest stawka oprocentowania. Jest to cena, jaką płacimy bankowi za udostępnienie nam kredytu. Tu znaczenie ma nie tylko stopa procentowa, zadziwiająco niska na reklamowych spotach. Warto przyjrzeć się RRSO, zapoznać się z WIBOR i marżą banku (te ustala indywidualnie bank). Aby obniżyć ryzyko ponoszone przez bank przy większości kredytów banki wymagają dodatkowego zabezpieczenia (np. zabezpieczenia hipotecznego, weksle, poręczenie). Pozwala ono obniżyć różne opłaty związane z pożyczką.

Czwarty czynnik związany jest z ubezpieczeniem. Pomimo, że bank nie może nam narzucić takiego ubezpieczenia (np. na życie, od utraty pracy itp.), często przyznanie kredytu jest od tego uzależnione. Raty ubezpieczenia mogą być doliczane do miesięcznych spłat kredytu, jednak zwiększają one kwotę całkowitą, ponad należność pożyczoną.
Inne koszty związane są np. z wycena nieruchomości, dodatkowe karty kredytowe, czy założenie i utrzymanie rachunku w danym banku.

Największe jednak znaczenie na całkowity koszt kredytu ma sytuacja ekonomiczna, w tym inflacja, obowiązujące stopy procentowe, kursy walut i konkurencja wśród podmiotów oferujących kredyty. Dlatego przed podpisaniem umowy kredytowej warto poszukać oferty najbardziej korzystnej dla nas, więc najtańszej.

Sprawdź także rankingi:
Ranking kredytów mieszkaniowych marzec 2024
Ranking kredytów gotówkowych marzec 2024
Ranking kredytów samochodowych marzec 2024