Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny, gotówkowy lub chwilówkę z Ekspert Kredyt Katowice

Czy bank zamknął rachunek? Można to sprawdzić!

Coraz większa konkurencja na rynku usług bankowych powoduje, że Polacy coraz częściej szukają produktów bankowych spełniających ich oczekiwania. Dawno minęły czasy, gdy konto osobiste w jednym banku mieliśmy przez długie lata, a opłaty niekontrolowanie rosły. Obecnie istnieje bardzo dużo takich ofert, w których rachunki osobiste i dodatkowe usługi z nimi powiązane są darmowymi. Dlatego tak ważne, by wybrać taka ofertę, która kosztuje nas najmniej i jest stworzona dla nas.

Przed podjęciem konkretnych decyzji warto pomyśleć o wypowiedzeniu umowy rachunku w banku, który obecnie prowadzi nasze konto. Zwykle obowiązuje bowiem okres wypowiedzenia. Należy zapoznać się z ewentualnymi opłatami likwidacyjnymi. Nie każdy bank chętnie pozbywa się klienta, który do tej pory pozwalał mu zarabiać na wysokich kosztach prowadzenia rachunku. Po okresie wypowiedzenia (zwykle 30-dniowym) należy dodatkowo sprawdzić, czy formalności zostały spełnione, a rachunek ostatecznie zamknięty. W przypadku, gdy z różnych powodów konto nie zostało zamknięte należy liczyć się z tym, że opłaty, mimo braku obrotów nadal będą naliczane. Informacje o zaległościach dostaniemy najpewniej w najmniej odpowiednim momencie. A w sumie może się ich nazbierać sporo.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów by upewnić się, że rachunek jest zamknięty. Po pierwsze można spróbować zalogować się przy wykorzystaniu dotychczasowych danych logowania do systemu transakcyjnego online. Gdy próba logowania będzie nieudana, konto jest nieaktywne i po problemie. Jeśli nam się jednak uda, oznacza to, że albo ktoś po drodze popełnił błąd, albo nie spełniliśmy jakiegoś z warunków. Niezbędna będzie wizyta w banku lub kontakt telefoniczny z konsultantem. Inną metoda może być wykonanie przelewu na stary rachunek. Obecnie banki automatycznie odrzucają i zwracają do nadawcy przelewy dokonane na błędne lub nieaktywne rachunki. Zatem jeśli wpłata wróci – konta pomyślnie zamknięto.

Przy zmianie rachunku bankowego warto dodatkowo pamiętać, by poinformować pracodawcę czy instytucje, z których możemy mieć zwroty (np. ZUS, US) o tym fakcie. Ważne, by wybrać taki termin, by przelewy nie rozminęły się i nie „poszły” jeszcze na stare konto. Fakt, pieniądze nie zginą, ale dłużej na nie poczekamy. Jak widać zamknięcie rachunku, z którego nie jesteśmy do końca zadowoleni nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o kilku czynnościach i sprawdzić efekt końcowy by, zakładając konto osobiste w innym banku, móc oszczędzić na opłatach nawet kilkaset złotych rocznie.

Sprawdź także rankingi:
Ranking kredytów mieszkaniowych marzec 2024
Ranking kredytów gotówkowych marzec 2024
Ranking kredytów samochodowych marzec 2024